Parlamentinė Antikorupcijos komisija po liepos 10-ąją įvykusio posėdžio pripažino, kad Vyriausybė turi pakeisti birželį patvirtintą valstybinės medienos pardavimo tvarką, leidžiančią laikinai iki 20 proc. sumažinti jos kainą. Kitaip parlamentarai žada inicijuoti kreipimąsi į Konstitucinį Teismą (KT).

Seimo nariai stebėjosi, kaip Vyriausybė galėjo priimti sprendimą, kuriam visos institucijos turėjo daugybę pastabų. Vyriausybė birželio viduryje sprendimą priėmė nepaisydama Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) įspėjimų, kad dėl jo valstybė gali patirti itin didelių nuostolių. „Į dalį mūsų pastabų nebuvo atsižvelgta. Pagrindinis išliekantis klausimas – pradinės medienos kainos mažinimas aukcionuose. Toks mažinimas kelia abejonių. Pasekmės valstybei gali būti išties ilgalaikės“, – Seime kalbėjo STT korupcijos prevencijos valdybos viršininkė Rūta Kaziliūnaitė.

Valstybinių miškų urėdijos vadovas Marius Pulkauninkas posėdyje sakė, kad VMU taip pat teikė pastabas, bet į jas atsižvelgta nebuvo. Dėl patiriamo politinio spaudimo M.Pulkauninkas neseniai pareiškė atsistatydinsiąs iš pareigų.

Nors trečiadienį Antikorupcinės komisijos nariai pasiekė bendrą sutarimą dėl Vyriausybės akibrokšto, per balsavimą nebeužtekus kvorumo sprendimo nepriėmė.

„Kas vyksta šioje Vyriausybėje, kad priimami neteisėti teisės aktai“, – piktinosi socialdemokratas Julius Sabatauskas.

O socialdarbietis Algirdas Butkevičius stebėjosi, kaip žaibiškai Vyriausybė prasuko reikalą: „Birželio 14 dieną Aplinkos ministerija pateikė Vyriausybei  projektą ir 19 dieną nauja tvarka buvo priimta. Stebuklinga“.

„Liko nemažai abejonių, kad tvarkos punktai gali prieštarauti ir Europos teisei, ir Lietuvos Konstitucijai. Jeigu siūlysime Vyriausybei keisti nutarimą, netikiu, kad ji reaguos. Bet jeigu nebus reakcijos, tada liks rengti Seimo kreipimosi į KT nutarimą“, – kalbėjo konservatorius Jurgis Razma.

Iš posto besitraukiantis Valstybinių miškų urėdijos vadovas M.Pulkauninkas informavo, kad pirmieji aukcionai pagal naujas taisykles baigsis liepos 22-23 dienomis. „Tada matysis reali konkurencija, kokios nusistovėjo kainos ir kiti dalykai“, – tvirtino vyriausiasis urėdas.

Europos Teisės departamento vyresnysis patarėjas Ričardas Dzikovičius komisijos nariams pareiškė, kad dalis naujos tvarkos nuostatų turėjo atsidurti įstatyme, o ne žemesnio lygio teisės aktuose.

Aplinkos ministerijos Miškų ūkio plėtros skyriaus vedėjas Nerijus Kupstaitis neigė, kad prekybos mediena tvarka sudaro sąlygas ją įsigyti tik tam tikrai pirkėjų grupei, nors Konkurencijos taryba mano kitaip – esą tvarka suteikia pirmenybinę teisę sudaryti ilgalaikes ir pusmetines medienos įsigijimo sutartis aukcionuose. Pasak jo, pagal naują tvarką aukcionuose gali dalyvauti visi 400 aktyvių medienos pirkėjų, o iš viso Lietuvoje veikia 600 pirkėjų.

M. Pulkauninkas yra sakęs, kad nauja tvarka leis medieną parduoti ne 20 proc., o net iki 40 proc. pigiau. Dėl to, anot jo, urėdija netektų maždaug trečdalio – 68 mln. eurų pajamų per metus.

Vyriausybė tikino, kad jos sprendimą atpiginti medieną lėmė nuo šių metų pradžios labai sumažėjusias žaliavinės medienos ir miško kirtimo liekanų kainos – kai kurios jų krito iki 40 proc. – ir siekiant išvengti pakartotinių aukcionų bei sumažinti su jais susijusias pirkėjų ir pardavėjų išlaidas.

Kritikos iniciatyvai pateikė ir Seimo opozicijos atstovai, kurie, remdamiesi STT išvada, teigė, jog keičiamos medienos pardavimo taisyklės sudaro sąlygas stambiesiems perdirbėjams pigiai pirkti perteklinę medieną ir ją perparduoti.

 

Categories:

Comments are closed