Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos valdoma Aplinkos ministerija siekia, kad šalyje padidėtų miško kirtimų ir medienos pardavimų. Ji parengė įstatymo projektą, kuriuo sieks apmokestinti miško nekertančius savininkus.

Naujasis mokestis sudarytų 5 proc. potencialių pajamų, kurios galėtų būti gautos iš medienos. Aplinkos ministerijos valdininkai tvirtina taip įgyvendinantys Vyriausybės programą.

Nuo mokesčio būtų atleisti tik turintys miško II miškų grupėje (jie sudaro tik 12 proc. visų miškų) ir nacionaliniuose parkuose. Visur kitur – taip pat regioniniuose parkuose, kraštovaizdžio bei hidrografiniuose (paežerių) draustiniuose (III grupė), kurie ministerijos priskirti prie ūkinių miškų, skatinama kirsti. Pataisos autoriai – buvusi AM vadovybė, o dabartinis ministras ją palaimino.

„Vyriausybės programoje nėra nė žodžio apie tai. Aš pats dalyvavau jos kūrime. Mokestis įrašytas į Vyriausybės programos įgyvendinimo planą, kuris patvirtintas 2017-ųjų kovo 13 d. ir kaip diena nuo nakties skiriasi nuo pačios Vyriausybės programos“, – pabrėžė „Labanoro klubo“ prezidentas gamtininkas Andrejaus Gaidamavičius.

Pasak jo, Miškų įstatymo pataisa siekiama, kad nebūtų nekertamų miškų. „Visai neatsižvelgiama į tai, kad miško savininkas gali turėti ir kitokios naudos iš savo miško, o jį iškirtęs tą naudą praras. Nekertamų miškų apmokestinimas sužlugdys Mindaugo Survilos sengirių fondo idėją, nes ir be mokesčio valstybei sunku rinkti lėšas privatiems miškams išpirkti“, – teigė A.Gaidamavičius.

Viešoji įstaiga „Išsaugokime Lietuvos miškus“ jau išsiuntė kreipimąsi į Aplinkos ministeriją dėl „antikonstitucinių, sveikam protui prieštaraujančių ir galimai korupcinių“ Miškų įstatymo pataisų, kurios skinasi kelią Seime. Šios organizacijos misija – pirkti ne miško žemę ir veisti joje miškus.

Tuo metu gamtą saugoti turinti Aplinkos ministerija siekia atgrasinti žmones nuo miškų puoselėjimo, naikinti jų ekosistemas. Anot ministerijos, naujasis mokestis paskatins miškų savininkus aktyviau vykdyti ūkinę veiklą ir sudarys prielaidas „racionalesnių miško valdų formavimui“. Kitaip sakant – išstums iš sektoriaus smulkiuosius savininkus, iš miškų – jų gyventojus.

 

 

 

Categories:

Comments are closed