Lietuvoje jau daugiau kaip 30 apžvalgos bokštų ir vis dar statoma naujų. Tai – vieni populiariausių lankytinų objektų šalyje. Pasižvalgyti iš paukščio skrydžio po tolumas ir platumas dažniausiai nieko nekainuoja, o skirtingus vaizdus iš kiekvieno bokštelio galima išvysti keturis kartus: vasarą, pavasarį, rudenį ir žiemą. Tiesa, žiemos metu dėl apledėjimo ne visi apžvalgos bokštai atviri lankytojams.

Aukščiausias Lietuvoje – Mindūnų apžvalgos bokštas (36 m. aukščio), yra Molėtų rajone, Labanoro regioninio parko ribose.

Bene pirmasis oficialus apžvalgos bokštas šalyje atsirado Šiliniškėse, Ignalinos rajone. Jis atvertas lankytojams 2004 metais, Aukštaitijos nacionalinio parko direkcijai susitarus su telekomunikacijų bendrove „Omnitel“. O ilgiausias apžvalgos bokštas be konkurencijos yra Medžių lajų takas Anykščiuose. Jis tęsiasi 300 m ir tolygiai kyla iki 21 m aukščio virš žemės.

Egzistuoja ir dar vienas kol kas nepralenktas rekordas, į kurį dėmesį atkreipė laikraštis „Alytaus naujienos“. Alytaus krašte bokštų yra daugiausia – iš viso 5. Dešiniajame Nemuno krante Varėnos rajone, Merkinės pakraštyje įsikūrusiame Zakavolių kaime stūkso bene elegantiškiausias, architekto Arvydo Gudelio suprojektuotas 26 metrų aukščio Merkinės apžvalgos bokštas.

Šalia Veisiejų miesto, Lazdijų rajone, Kailinių kaime prie Snaigyno ežero yra iškilęs 15 metrų Veisiejų apžvalgos bokštas. Taip pat 15 metrų aukščio yra Metelių regioninio parko apžvalgos bokštas Lazdijų rajone.

Puvočių apžvalgos bokštas, esantis Varėnos rajone, Dzūkijos nacionaliniame parke, tarp Merkinės ir Marcinkonių kaimo, kol kas pats aukščiausias Dzūkijos regione – jo aukštis 30 metrų, o garsiausias Dzūkijos krašte – Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato teritorijoje Marcinkonių kaime, Varėnos rajone, stovintis 18 metrų aukščio Čepkelių raisto apžvalgos bokštas.

Į turtingiausią apžvalgos bokštų regioną pretenduos ir Pamarys, kai jame lankytojams bus atvertos marių ir jūros švyturių apžvalgos aikštelės.

Netrukus padaugės apžvalgos bokštų ir saugomose teritorijose. Nemuno kilpų regioniniame parke jau įpusėjo naujojo bokšto statyba. Jis iškils netoli Birštono, prie Škėvonių atodangos.

Šis apžvalgos bokštas bus aukščiausias šalyje. Įspūdingomis Nemuno kilpomis bus galima grožėtis iš 45 metrų aukščio apžvalgos aikštelės.

Parko direkcijos vadovė Dalia Križinauskienė tikisi, kad į naująjį apžvalgos bokštą lankytojai galės pakilti jau gegužę. Vėliau bus baigtas įrengti pažintinis takas, kuris ves nuo bokšto palei visą Škėvonių atodangą.

Categories:

Tags:

Comments are closed