Kovo 21 dieną minima Tarptautinė miškų diena. Tačiau džiaugtis šia proga galima nebent tuo, kad pagaliau atvėrėme akis ir pamatėme, jog po žodžiais biokuras, biomasė, bioekonomika, bioenergija slypi antiekologija.

Taip mano gamtininkas Andrejus Gaidamavičius, pasidalinęs savo įžvalgomis feisbuko paskyroje. Siūlome susipažinti su jo pasvarstymais.

***

Europos Sąjungos subsidijos atsinaujinančiai energetikai jau antrą kartą viską apvertė aukštyn kojomis.

Pirmą kartą tai nutiko, kai atsirado reikalavimas dyzeliną maišyti su aliejumi, kad būtų mažiau naudojama naftos. Tačiau šiam tikslui daugiausia naudojamas pigus palmių aliejus, kurio gamybai baigiami išnaikinti atogrąžų miškai pietryčių Azijoje.

Dabar tas pats nutiko su biokuru katilinėms. ES subsidijos biokurui privedė prie to, kad Baltijos šalys tapo biokuro eksportuotojos tokioms šalims kaip Olandija. Milžiniški kiekiai medienos, kurie tinkami naudoti didesnės vertės produktams (popieriui, baldams ir t.t.), tiesiog sudeginami.

Pirmąja Atsinaujinančių energijos šaltinių direktyvos auka tapo Estija, šiuo metu viena didžiausių biokuro eksportuotojų Europoje. Paspartėję miškų kirtimai šioje šalyje naikina ne tik kraštovaizdį, bet daro ir socialinę žalą – dėl išaugusios biokuro kainos malkinės medienos nebeįperka kaimo gyventojai ir beveik visa ji eksportuojama į užsienį.

Nieko nestebina, kai dėl turtingų šalių, tokių kaip JAV, interesų naikinama aplinka Afrikoje, Azijoje, Pietų Amerikoje. Tačiau pasitaiko atvejų, kai ir pati JAV tampa auka. Tarkime, ES 2009 metais priėmus Atsinaujinančių energijos šaltinių direktyvą, JAV biokuro kompanija „Eniviva“ didžiulius kiekius medienos granulių pradėjo tiekti Jungtinei Karalystei ir kitoms Europos šalims. Dėl to smarkiai nukentėjo pietryčių JAV miškai.

Mediena šildydami kiaurą Vilnių ir Kauną, t.y. šildydami orą, galiausiai ir Lietuvos miškus sudeginsime. Prisimenu, kai tik atsirado idėja apšildyti miestus mediena, svarstyta tam tikslui apleistose žemėse veisti greitai augančius žilvičius. Tačiau kam auginti, kai galima ir taip pasiimti viską iš miškų.

Paradoksalu, kad kova su klimato kaita dar labiau pakenkė klimatui ir tapo grėsme planetos miškams. Masiškai naudojant medieną kaip kurą ne tik teršiama atmosfera tokiu pat kiekiu anglies dvideginio, kaip ir deginant anglį, bet sudeginami miškai, kurie vieninteliai gali tą anglies dvideginį sugerti.

Lieka tik stebėtis vertelgų sugebėjimu iš kiekvienos nelaimės ar ekologinės problemos padaryti nešvarų biznį.

Jungtinių Tautų ekspertai paskelbė, kad liko tik 12 metų iki globalios klimato krizės, tad nuo šiol mediena nebegali būti laikoma atsinaujinančiu energijos šaltiniu, nes nė vienas medis neužauga (neatsinaujina) per 12 metų.

 

 

 

Categories:

Comments are closed