Kazlų Rūda laukia Valstybinių miškų urėdijos (VMU) administracijos įkurtuvių. Planuojama, kad Lietuvos valstybinių miškų valdytojos būstinė veiks buvusios Kazlų Rūdos mokomosios miškų urėdijos patalpose, kuriose šiuo metu yra VMU Kazlų Rūdos regioninio padalinio būstinė. Kazlų Rūdos savivaldybės vadovai tikina, kad ir VMU, ir jos regioniniam padaliniui čia pakaks vietos.

Politinis sprendimas priimtas, dabar VMU steigėja Aplinkos ministerija teturi nustatyti jo įgyvendinimo sąlygas.

Anot Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Miškų ir ekologijos fakulteto dekano prof. dr. Edmundo Bartkevičiaus, VMU perkėlimas į Kazlų Rūdą būtų parankus ne tik miškininkų bendruomenei, bet ir miškininkus rengiančiai Žemės ūkio akademijai. Mat universitetas ruošia miškininkystės specialistus, o jų mokymo ir tyrimų bazė yra įsikūrusi Kazlų Rūdoje.

Be to, miestelis yra lengvai pasiekiamas iš Kauno, kur įsikūrusios svarbios institucijos: Valstybinė miškų tarnyba, Miškų institutas, Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija.

Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos direktorius dr.Vaidotas Lygis abejojo įmonės perkėlimo nauda miškininkų bendruomenei. „Teoriškai įmonės vadovybei persikėlus arčiau miško tiesiogine to žodžio prasme, pastaroji turėtų geriau užčiuopti miškininkų gyvenimo pulsą, išgirsti jų lūkesčius, problemas ir pasiūlymus. Ar taip nutiks, priklausys tik nuo pačios VMU vadovybės pozicijos“, – svarstė V.Lygis.

Viliamasi, kad VMU centrinės būstinės perkėlimas į periferiją prisidės prie regionų plėtros.

Tačiau Kazlų Rūdoje veikia ir UAB „IKEA Industry Lietuva“ baldų bei medienos drožlių plokščių gamyklos, kaip tik plečiančios savo pajėgumus, kuriančios naujas darbo vietas. Ūkio ministerija įsipareigojo suteikti šiam projektui iki 1,4 mln. eurų valstybės paramos. Taigi valstybinių miškų valdymas optimizuotas, užsienio vartotojas – pašonėje: ar begali būti geresnės sąlygos eksploatuoti Lietuvos miškus?

„Kazlų Rūdos savivaldybė – viena iš miškingiausių, joje veikia daug miško pramonės įmonių. Iš esmės viskas arti, palankiai susikomplektuoja“, – tinklalapiui www.miskininkas.eu komentavo aplinkos ministras Kąstutis Mažeika.

Jo nuomone, per vasarą VMU jau turėtų persikelti į savo nuolatinę vietą.

Kazlų Rūda – miškų apsuptas miestas, 27 km į šiaurę nuo Marijampolės, Kazlų Rūdos savivaldybės ir seniūnijos centras. Regione išplėtota miškininkystė ir miškų pramonė.

Pasaulinio švedų koncerno IKEA įmonė Kazlų Rūdoje veikia nuo 2008 metų. Kita didelė įmonė – UAB „Jūrės medis“, vienas iš didžiausių klijuotos medienos konstrukcijų gamintojų Baltijos šalyse. Konstrukcijos čia gaminamos nuo 1974 m., o įmonės ištakos siekia 1909-uosius, kai vokiečių pirklys Tokleris Jūrės kaime pastatė naują pramoninę lentpjūvę. UAB „Jūrės medis“ gamina tiesias ir lenktas klijuotos medienos statybines konstrukcijas, medienos denginius, taip pat rąstinius namus, pirtis ir vasarnamius iš klijuoto tąšo.

Be šių didelių gamintojų, Kazlų Rūdos savivaldybės teritorijoje dirba daug mažesnių privačių su miško ir medienos sektoriumi susijusių įmonių.

„Tikėtina, kad pagaliau bus užbaigta daugiau kaip metus veikiančios VMU įsikūrimo epopėja, prasidėjusi nuo urėdijų reformos pradžios“, – rašo www.miskininkas.eu

Dar labiau tikėtina, kad Lietuvos miškų niokojimo epopėja ritasi į naują etapą.

Categories:

Comments are closed