Nuo 2020 metų sausio vienas savininkas ar susiję asmenys Lietuvoje galės turėti iki 1,5 tūkst. hektarų miško. Tai numatė antradienį Seime priimta Miškų įstatymo pataisa: už ją balsavo 87 Seimo nariai, prieš – 6, o susilaikė 5.

Pritarusieji pataisai pajėgė atsispirti nemažam spaudimui Seime ir už jo ribų. Prieš ribojimą viešai pasisakė Specialiųjų tyrimų tarnyba, Konkurencijos taryba, Pramonininkų konfederacija. Jų įsitikinimu, pataisos neigiamai įtakos šalies verslą bei ekonomiką.

Opozicijos lyderė ir liberalų frakcijos vadovė Viktorija Čmilytė Nielsen buvo siūliusi pataisų priėmimą atidėti, bet Seimas atmetė jos prašymą. Už balsavo tik 13 parlamentarų, prieš – 53, o susilaikė 49.

Vienas aktyviausių Seime medienos pramonės rėmėjų, Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas Simonas Gentvilas siekė, kad vienam asmeniui ar įmonei būtų leidžiama įsigyti iki maždaug 42-44 tūkst. ha. Tačiau Seimas nesutiko svarstyti S.Gentvilo siūlomos pataisos.

Jo tėvas liberalas Eugenijus Gentvilas Seimo posėdyje aiškino, jog tik dideli miškų masyvai leidžia racionaliai ūkininkauti, o smulkūs miškai esą nebus apsaugoti nuo iškirtimo dėl savininkų noro gauti pelną.

Kęstutis Glaveckas ir Mykolo Majauskas perspėjo, kad naujas ribojimas bus lengvai apeinamas, kaip ir žemės ūkio srityje nustatytas 500 ha ribojimas. M.Majauskas jį vadino deklaratyviu, siūlė aiškiau apibrėžti, kas būtų laikomi šiuo atveju susijusiais asmenimis. Tačiau Seimas jo pasiūlymą atmetė.

Prie sprendimo apriboti miško įsigijimą daug prisidėjo visuomenininkai, individualiai ir kolektyviai raginę parlamentarus nepalaikyti miškų pramonės lobistų bei stambiojo verslo interesų. Sąjūdis „Už Lietuvos miškus“ taip pat kreipėsi į Seimo narius su prašymu pritarti įstatymo projektui dėl miško valdų apribojimo.

Užsienio kompanijos masiškai supirkinėja Lietuvos miškus – jų valdomi plotai jau viršija dešimtis tūkstančių hektarų. Didžiuliai miškų plotai yra sutelkti grupės asmenų rankose, taip sudarant sąlygas grupės subjektų dominavimui, pažeidžiant kitų miškų ūkio rinkos dalyvių interesus.

Pasak Privačių miškų savininkų asociacijos direktoriaus Aido Pivoriūno, 80 privačių miškų sektoriuje veikiančių įmonių jau yra įsigijusios virš 1,5 tūkst. ha miško.

Tačiau joks kitas investuotojas nebegalės to padaryti, todėl dominuojantys žaidėjai liks valstybė, valdanti daugiau negu pusę miškų, ir kelios stambios įmonės. Be to, sandoriams taip pat reikės Nacionalinės žemės tarnybos leidimų.

Iki šiol miško ūkio paskirties žemės įsigijimui Lietuvoje jokie apribojimai negaliojo.

 

 

 

 

 

 

 

Categories:

Comments are closed